Vyhledat
  • Pavel Nechala

Minister Gál ustupuje tlaku, ale riešenia neponúka

Aktualizace: led 13

Generačná obmena súdneho stavu nestačí.

„Je potrebné si uvedomiť, že bez zabezpečenia urýchleného a výrazného navýšenia počtu justičných čakateľov je úplnou ilúziou očakávať akékoľvek zlepšenie kritizovanej úrovne vymožiteľnosti práva i dôveryhodnosti občanov v justíciu, čo znamená nielen nesplnenie vládneho programu súčasnej vlády, ale aj porušenie základného práva občanov a podnikateľov na spravodlivé a včasné konanie pred nezávislým a nestranným súdom, “ skonštatoval prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Sopoliga.


Združenie sudcov Slovenska napísalo v máji 2019 list ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi (Most-Híd), kde ho upozornilo na neobsadené sudcovské miesta a očakávaný odchod viacerých sudkýň a sudcov do dôchodku po dovŕšení 65 rokov.


Minister Gál reagoval promptne a pripravil nielen novelu zákona, ale vybavil aj u rezortného kolegu financie na päťdesiat nových justičných čakateľov a zvýšenie príplatku pre sudcu z tridsať na sto eur za vedenie justičného čakateľa.


Práve justiční čakatelia sa podľa ministerstva javia ako najvhodnejší kandidáti, ktorí by ich, po absolvovaní odbornej justičnej skúšky a hromadného výberového konania, mohli adekvátne nahradiť.

V súčasnosti je znovu obnovená pozícia justičných čakateľov obsadená iba štrnástimi osobami, ktoré majú čoskoro absolvovať justičné skúšky, preto nie je zrejmé, z čoho plynie pozitívne hodnotenie prípravy justičných čakateľov.


Viac rodinkárstva v justícii

Toto zdanlivo organizačné opatrenie je aj koncepčným odklonom ministerstva spravodlivosti pod vedením Gála.


Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/22241084/minister-gal-ustupuje-tlaku-ale-riesenia-neponuka.html#ixzz63rvVQhTm

0 zobrazení

START CHANGING

  • White Facebook Icon

   JUDr. Pavel Nechala, PhD.,

- Aby spravodlivosť vyhrala -

© 2019 JUDr. Pavel Nechala, PhD.,